A’ Βραβείο: Ανέγερση Κτηριακών Εγκαταστάσεων Τμήματος Πολυμέσων, Γραφικών Τεχνών ΤΕΠΑΚ
FEREOS ARCHITECTS LLC και PETRAS ARCHITECTURE Παύλος Φεραίος, Τσαμπίκος Πετράς Εισαγωγή Οι κτηριακές δομές…
Β’ Βραβείο: Ανέγερση Κτηριακών Εγκαταστάσεων Τμήματος Πολυμέσων, Γραφικών Τεχνών ΤΕΠΑΚ
Χρύσανθος Η. Χρυσάνθου σε συνεργασία Χριστίνα Χρυσάνθου Ομάδα Μελέτης: Χρύσανθος Χρυσάνθου, Χριστίνα Χρυσάνθου, Μιχάλης Καραολίδης,…
Ενοποίηση Αρχαιολογικών Χώρων
Αρχιτέκτονες: Μάριος Χριστοδουλίδης, Χρίστος Χριστοδούλου, Παναγιώτης Παναγή Το έργο Ενοποίησης των Αρχαιολογικών χώρων με τις…
Γ’ Βραβείο: Ανέγερση Κτηριακών Εγκαταστάσεων Τμήματος Πολυμέσων, Γραφικών Τεχνών ΤΕΠΑΚ
MICROMEGA ARCHITECTURE Αλέξανδρος Ζώμας, Μάρα Παπαβασιλείου Creative Direction: Demetrius Pope Ομάδα μελέτης: Ναταλία Τσακαλάκη-Κάρκα, Άννα…
Έπαινος: Ανέγερση Κτηριακών Εγκαταστάσεων Τμήματος Πολυμέσων, Γραφικών Τεχνών ΤΕΠΑΚ
Ελένη Παττίχη, Taulant Tozaj, Μαρία Σιακαλλή Παττίχη, Κατερίνα Δημητρίου Φοιτητές αρχιτεκτονικής:Tereza Plestilova, Adriana Hendrychova …
Έπαινος: Ανέγερση Κτηριακών Εγκαταστάσεων Τμήματος Πολυμέσων, Γραφικών Τεχνών ΤΕΠΑΚ
Αρχιτέκτονες: AREA, Architecture Research Athens Στυλιανή Δαούτη, Γιώργος Μητρούλιας, Μιχάλης Ραυτόπουλος, Ιάσων Αναστασίου, Κλεονίκη Λύτρα,…
Α΄Βραβείο: Παγκύπριο Γυμνάσιο – Masterplan – Ανέγερση Κλειστής Αίθουσας Αθλοπαιδιών
Ανδρέας Κωνσταντίνου και Ειρήνη Κλειδαρά, Αρχιτέκτονες ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΠΕΔΙΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗΣ: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΟΡΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΟΥ –…
Πλατεία Ελευθερίας
Zaha Hadid Architects Καθιερώνοντας την Πλατεία Ελευθερίας ως τον κύριο χώρο συγκέντρωσης της πόλης, ο…
Α΄ Βραβείο: Αθλητικό Κέντρο ΚΟΠ στον Κόρνο
FEREOS ARHITECTS LLC – TSAMPIKOS PETRAS Αθλητικό κέντρο ΚΟΠ – Στόχοι σχεδιασμού Το Αθλητικό Κέντρο…
Α’ Βραβείο: Δημοτικό Σχολείο Αγίου Αντωνίου
Δημήτρης Οικονομίδης Ομάδα Mελετητών: Δημήτρης Οικονομίδης, Μάριος Κ. Φωκάς και Γιώργος Τρύφωνος Συνθετικές Αρχές…
Α’ Βραβείο ∙ Ανάπλαση αυλής και αποκατάσταση μέρους του οικοδομικού συμπλέγματος Ζουχουρί στη Λάρνακα
Σωκράτους Ηλιάνα Πολεμίτης Παναγιώτης Ονησιφόρου Γιώργος ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ Το οικοδομικό συγκρότημα «Ζουχουρί» βρίσκεται εντός της…
A’ Βραβείο: Ανέγερση του Κέντρου ΠΑΣΥΚΑΦ
Αρχιτέκτονες Μηχανικοί Ιωακείμ – Λοϊζάς Ε.Π.Ε Συνεργάτες Δέσποινα Παττίχη, Αλκίνοος Σταθόπουλος, Προκόπης Παττίχης Είναι…
Α΄ Βραβείο: Φοιτητικές Εστίες ΤΕΠΑΚ
ΟΜΑΔΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ E. PAPACHRISTOU LLC Ηρακλής Παπαχρίστου, Γιώργος Χαραλάμπους, Παναγιώτης Χατζησέργης, Τιμόθεος Αλέξη,…
A’ Βραβείο: Κόμβοι Υποδομών Διαχείρισης Εθνικού Δασικού Πάρκου Ακάμα
Ομάδα Μελέτης Αρχιτέκτονες: Μιχάλης Αναστασίου, Στέφανη Μισέρη Αρχιτέκτονας Τοπίου: Ελένη Τσιριντάνη Πολιτικοί Μηχανικοί: Χριστόφορος…
Α΄ Βραβείο: Συγκρότημα Κοινωνικής Κατοικίας στην Ενορία Αγίου Νικολάου
ANAGRAM A-U & GRUPPA STUDIO Ρόττερνταμ-Βαρκελώνη-Αθήνα Ομάδα Μελέτης: ANAGRAM A-U & GRUPPA (Marina Kounavi, Jan…
Α΄ Βραβείο: Συγκροτήματος Κοινωνικής Κατοικίας στα Πάνω Πολεμίδια Επαρχίας Λεμεσού
E.P. Architects L.L.C. Ελένη Παττίχη, Taulant Tozaj ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΡΓΟΥ Ανάλυση του Αντικειμένου –…
Μαρκίδειο Δημοτικό Θέατρο Πάφου
Simpraxis Architects – Μάριος Χριστοδουλίδης, Χρίστος Χριστοδούλου Ομάδα Μελέτης: Χρίστος Πασαδάκης, Στέλιος Ζενιέρης, Γιώργος Παπιώτης…
Α’ Βραβείο: Νέο Κυπριακό Μουσείο
Το Αρχαιολογικό Μουσείο είναι ένα κτήριο που προστατεύει τη μνήμη και διερμηνεύει το παρελθόν. Με…
Α΄ Βραβείο: Δημιουργία Πολιτιστικού Χωριού Λέμπας
Ομάδα Μελέτης: Σπύρος Σπύρου, Χάρης Χριστοδούλου, Αγγέλα Ζησιμοπούλου, Χάρης Σολωμού ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ Στο κάλεσμα…
Νέα Αίθουσα Επιβατών στο Λιμάνι Λεμεσού
Αρχιτέκτονες έργου: Dickon Irwin, Μαργαρίτα Κρητιώτη Ομάδα μελέτης: Dickon Irwin, Μαργαρίτα Κρητιώτη, Γιώργος Μάρκου ΕΙΣΑΓΩΓΗ…
Α΄ Βραβείο: Δημοτικό Πάρκο Σαλίνα στο Δήμο Λάρνακας
Αρχιτέκτονας: Έλενα Σοφιανού Τοπιοτέχνης – Γεωπόνος: Φώτος Φωτίου Επιμετρητές Ποσοτήτων: JMV Κύπρος Κόκκινος Προοπτικές απεικονίσεις:…
Λανίτειο Γυμνάσιο
Αrmeftis & Associates Γιάννης Αρμεύτης Οι συνθετικές αρχές για ολοκλήρωση της εκπαιδευτικής μονάδας του Λανιτείου…
Αξιοποίηση – Ανάπλαση Χώρου του Παλιού Λιμανιού Λεμεσού
Χρύσανθος Χρυσάνθου, Αρχιτέκτονας Η ανάπλαση και αξιοποίηση του χερσαίου χώρου του Παλαιού Λιμανιού Λεμεσού, εμπίπτει…
Dasoupolis Archbishop Makarios III Lyceum
ALEXANDROS LIVADAS architect AAdip The Arch. Makarios III Lyceum in the city of Nicosia…
Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης Κάβο Γκρέκο
Σε ένα από τα σημαντικότερα μέρη φυσικής ομορφιάς του τόπου μας, στο Δασικό Πάρκο Κάβο…
Περιφεριακά Γραφεία Αρχής Ηλεκτρισμού στη Πάφο
Ηρακλής Παπαχρίστου, Αρχιτέκτονας ΕΙΣΑΓΩΓΗΗ αρχιτεκτονική πρόταση είναι αποτέλεσμα Παγκύπριου Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού του 2002. Οι εργασίες…
Β’ Βραβείο: Ανάπλαση Πλατείας Ηρώων και Παρόδων
Αρχιτέκτονες: Σωκράτης Στρατής AA&U for Architecture, Art and Urbanism – Χρήστος Πασαδάκης KIS architecture Συνεργάτες…
Α΄Βραβείο Αναβάθμιση και Ανάδειξη του Μαρκιδείου Δημοτικού Θεάτρου και Περιβάλλοντος Χώρου
Simpraxis architects | Μάριος Χριστοδουλίδης, Χρίστος Χριστοδούλου. Ομάδα Μελέτης: Χρήστος Πασαδάκης, Στέλιος Ζενιέρης, Χαράλαμπος Μούντης.…
Β’ Βραβείο Αναβάθμιση και Ανάδειξη του Μαρκιδείου Θεάτρου και Περιβάλλοντος Χώρου
Αρχιτέκτονες: Χάρης Χριστοδούλου, Σπύρος Σπύρου, Χάρης Σολωμού, Αγγέλα Ζησιμοπούλου, Αλέξης Ποστεκκής. Πως θα πρέπει να…
Έπαινος Αναβάθμιση και Ανάδειξη του Μαρκιδείου Θεάτρου και Περιβάλλοντος Χώρου
Αρχιτέκτονες: Ιερείδης και Μιχαήλ Αρχιτέκτονες, Ιερείδης και Ιερείδης Ομάδα Μελέτης: Βασίλης Ιερείδης, Χαράλαμπος Ιερείδης, Αιμίλιος…